Půjčky nejsou dostupné každému

Když se vybírá půjčka, nehledí se jenom na to, zda je výhodná nebo nevýhodná, či kolik peněz dokáže nabídnout. Roli zde má také dostupnost půjčky. O co se jedná? Samozřejmě o situaci, která ovlivňuje, zda konkrétní žadatel peníze dostane, nebo nikoliv.

Dostupnost půjčky nikdy není stoprocentní

Taková půjčka neexistuje a nikdy existovat nebude. Znamenalo by to totiž, že konkrétní žadatel není nijak prověřován a peníze jsou dostupné opravdu každému. Půjčování je pro banky a nebankovní společnosti nejenom výdělkem, ale je to pro ně pochopitelně také rizikem. Proto si své klienty vždy prověřují a těm dobrým půjčí, těm špatným nikoliv.

Roli hraje především bonita

Jak ovlivnit dostupnost půjčky? Musíme říci, že tu má v rukou většinou jenom ten, kdo si o peníze žádá. A to s ohledem na jeho bonitu. Čím je vyšší, tím samozřejmě lépe. Klient s dobrou bonitou je charakteristický čistou finanční minulostí, vysokým a pravidelným příjmem, ale také malými měsíčními výdaji. Jde tedy o klienta, u kterého je velká pravděpodobnost, že bude dobře splácet.

Dostupnost půjčky ovlivňuje i stát

Na konci roku 2016 došlo k novele zákonů, která poskytovatelům doslova přikazuje zjistit schopnost klienta splácet svůj úvěr. To se logicky projevilo na tom, že mnoho půjček se stalo v souvislosti se získáním ještě složitějšími. V praxi se to podepsalo na tom, že jejich schvalovatelnost z důvodu nutnosti dodržení takového nařízení podstatný způsobem klesla.

Kde jsou půjčky nejdostupnější?

Je to v nebankovním segmentu, který byl vždy tím, kde je jednodušší půjčku získat. Také to jsou ty půjčky, které jsou spojeny s menšími částkami. Příkladem je půjčka před výplatou, kdy si lze půjčit třeba jenom 500 korun českých. Je logické, že taková půjčka bude i pro problémové klienty výrazně dostupnější, než ta spotřebitelská v řádech desetitisíců korun.

Publikováno: 03. 11. 2017

Kategorie: Nezařazené

Autor: Nikola Strnadová