Poradna: předčasné splacení půjčky

Splátkový kalendář je předpisem, kterého se musíte držet. Tedy v tom směru, že byste se neměli s platbou zdržet, ani v tom směru, že budete posílat méně. Co když vás napadne cesta opačná? Ta není problém. Označuje se jako předčasné splacení půjčky.

Částečné, nebo celkové

Mohou nastat hned dvě situace, ke kterým se váže předčasné splacení půjčky. A obě dvou jsou pro klienta zcela pochopitelně výhodné. První je takzvané částeční splacení. Pokud má osoba peníz navíc, je vhodné je poslat poskytovateli úvěru, a tím si snížit jistinu a logicky i výši zaplacených úroků. Druhou možností je celkové splacení. Tedy kompletní doplacení dané půjčky. Tím dojde k tomu, že bude smlouva předčasně ukončena a je definitivně po závazku.

Pozor na podmínky a sankce

V minulosti nebylo nic neobvyklého, že došlo k tomu, že předčasné splacení půjčky bylo sankcionováno. Ochrana spotřebitele však zafungovala a nyní by mělko být zdarma. Jak částečné, tak kompletní. Výjimku zde mohou tvořit hypotéky, kde se obvykle operuje s možností předčasně splatit čtvrtinu závazku, což je suma, která není nijak sankcionována. Vše lze tedy ukončit bez poplatků už za 4 roky.

Není nutné to kamkoliv hlásit

Je na klientovi, zda předčasné splacení půjčky využije, nebo nikoliv. Dnes je standardem, že tento krok není nutné kamkoliv hlásit. Jednoduše se k pravidelné splátce přidá nějaká suma navíc. A je jedno, kolik to bude. Banka nebo nebankovní společnosti ji už zaúčtuje tak, jak by měla a sníží tak samotnou jistinu.

Vyplatí se splácet více

Proč? Optimální půjčka je taková, která má nízký úrok a je také brzy splacena. Předčasné splacení tak vede k výraznému zvýhodnění půjčky. Reálný přeplatek může být podstatně menší, než je uvedeno ve smlouvě. Potěší také i to, že se zkrátí doba splácení, což je v dnešní ne příliš jisté době také velké plus.

Publikováno: 22. 12. 2017

Kategorie: Nezařazené

Autor: Nikola Strnadová