Jak se dostat z registru dlužníků SOLUS?

Žádost o půjčku vám může překazit i zdánlivě banální překážka, jako je záznam v registru dlužníků. Tím nejznámějším je SOLUS a využívají ho bankovní i nebankovní společnosti. Registr slouží jako evidence informací o klientech, kterým činí problémy dodržování smluvních podmínek a splácení závazků. Kromě bank a nebankovních poskytovatelů jsou členy sdružení také energetické firmy, mobilní operátoři a další instituce. Dostat se do registru je poměrně snadné, ale cesta z něj může být zapeklitá.

Jak se vaše jméno může dostat do SOLUSU?

Dostat své údaje do databáze SOLUS je jednoduché. Budete-li své závazky dlouhodobě splácet se zpožděním, případně budete v prodlení se dvěma po sobě jdoucími měsíčními splátkami, vítejte v SOLUSU. Pokud však budete aktivně komunikovat s poskytovatelem a domluvíte se s ním na jiném řešení, nemusíte v registru skončit.

Splátka dluhu obvykle nic neřeší

Máte za to, že po uhrazení dlužné částky vaše jméno ze SOLUSU zmizí? Bohužel to tak není. záznam by jsi se měl být automaticky odstraň, nicméně praxe je obvykle trochu jiná. Údaje jsou v SOLUSU ještě dva až tři roky poté. Můžete se však zasadit o to, aby byly odstraněny ihned.

Jak odstranit záznam ze SOLUSU?

Zjistěte si podrobnosti o společnosti, která vás do registru zadala. poté okamžitě uhraďte dlužnou částku v plné výši (samozřejmě včetně úroků a případných sankcí). Smlouvu s danou společností zrušte a současně zašlete odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů. Následně požádejte o vymazání údajů také SOLUS. Pokud provozovatel registru údaje neodstraní, kontaktujte úřad pro ochranu osobních údajů a požádejte o nápravu. v případě, že vám instituce nevyhoví, obraťte se na soud. většinou však stačí požádat SOLUS. A co si počít v případě, kdy potřebujete rychlou finanční injekci a nemůžete čekat na odstranění záznamu z registru? Řešením může být vhodně zvolená půjčka bez registru. Vybírejte obezřetně a ujistěte se, že máte dostatek finančních prostředků na úhradu dlužné částky.

Publikováno: 10. 05. 2018 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Nikola Strnadová