Půjčka pro OSVČ a jak na ni

Příjem a jeho dostatečná výše je obvykle jednou ze základních podmínek pro získání půjčky. Plynout nutně nemusí jenom ze zaměstnání, ale může být spojený také s podnikáním. A zde se do popředí dostává půjčka pro OSVČ.

Nabízejí ji banky, stejně jako nebankovní společnosti

Být osoba samostatně výdělečně činná není nic zvláštního. Pokud se podíváme na statistiky, je takových lidí skutečně celkem dost. Je tedy jasné, že nic výjimečného nebude ano půjčka pro OSVČ. Ta je dnes nabízena v obou segmentech. Tedy v oblasti bankovních půjček, stejně jako je tomu v oblasti nebankovních půjček. Je na každém, jaké má potřeby a požadavky a jaký segment zvolí.

Jak podnikatelé dokládají příjem?

Půjčka pro OSVČ je charakteristická také tím, že podnikatelé nemají klasické výplatní pásky. Musí dokládat příjem jinak. Obvyklou formou je daňové přiznání, podávané jednou ročně. Čím déle osoba podniká a čím více příjmy rostou, tím pro něho lépe. Někde může být povinností i to, že mohou být požadována třeba výpisy z účtu, nebo faktury za několik posledních měsíců.

Problémem mohou být daňové paušály

Pokud podnikatel uplatňuje klasické výdaje, je jeho příjem jasným rozdílem toho, co mu přijde na účet a co zaplatí. Problém ale mohou podnikatelům přinášet výdajové paušály. Pomocí nich si mohou snížit základ daně o výdaje, které reálně nemají. Z hlediska daňové optimalizace dobrý krok, ale u žádosti o půjčku je to problém. To proto, že v daňovém přiznání mají menší příjmy, než kolik jim reálně zůstává.

Nejenom zisk, ale obrat

Jak mít jistotu, že bude půjčka poskytnuta a také že bude poskytnuta v dostatečné výši? Ideální je oslovit takové poskytovatele, kteří neberou v potaz jenom jedno jediné políčko na daňovém přiznání, ale kteří přihlížejí i k obratu a k tomu, že jsou aplikovány výdajové paušály. Právě toto je ona osvědčená cesta.

Publikováno: 15. 12. 2017

Kategorie: Praktické rady